Logo

Cynkowanie ogniowe, malowanie proszkowe
42-431 Zawiercie, ul. Siewierska 170A
tel.: 530 726 754, 692 191 553

 
Logo

Solidne usługi ocynkowania elementów i konstrukcji stalowych.

Cynkowanie ogniowe to zwiększony okres ochrony części budowlanych (do 50 lat), brak potrzeby konserwacji, wytrzymałość z wysoką odpornością na tarcie i uderzenia, optymalne dla pustych przestrzeni i krawędzi, ochrona katodowa, przyjazne dla środowiska oraz metoda korzystne cenowo.

Przebieg cynkowania ogniowego.

Przed cynkowaniem właściwym elementów konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie poprzez wykonanie obróbki wstępnej.

  • Służy ona oczyszczeniu elementów z wszelkich zanieczyszczeń, tj. rdzy, zendry, szlaki spawalniczej, olejów, smarów itp. Po obróbce wstępnej i osuszeniu elementy zanurzane są w płynnym cynku.
  • Cynk topi się w temperaturze ok. 419 °C, natomiast temperatura robocza kąpieli cynkowej wynosi 440-460 °C, gdyż właśnie w takich warunkach żelazo i cynk szybko wchodzą w reakcję[1].
  • Podczas zanurzenia elementu w kąpieli cynkowniczej na skutek wzajemnej dyfuzji płynnego cynku z powierzchnią stali dochodzi do wytworzenia się warstwy cynku, składającej się w istocie z różnorodnych warstw stopowych cynku i żelaza.
  • Zazwyczaj stal musi być zanurzona w cynku tylko przez kilka minut. Element prefabrykowany wyjmowany jest z kąpieli cynkowej po zakończeniu reakcji.